پاسارگاد نخستین شهر بوم گردی نجومی ایران و جهان

بررسی ها گواهی می دهد که یکی از مهمترین عوامل موثر در پیشرفت همه جانبه در کشورهایی که به امر توسعه صنعت گردشگری نائل گشته اند مواجهه عالمانه و موشکافانه با هر موضوع و جاذبه گردشگریست ،که تاثیر بسزایی در ابعاد زندگی انسان اعم از مادی و معنوی دارد . آنچه در این رویارویی ساختارها و بسترهای قابل اتکا را میسر می نماید چیزی نیست ،جز تحقیق ، پژو هش و ایجاد برندی متناسب با جاذبه های گردشگری یک منطقه و شناساندن آن به مخاطبین . تحقیق و پژوهش در زندگی سنتی و بومی اقوام مختلف در استان فارس در کنار شناخت طبیعت آسمان شب و ارتباط آن با مقوله گردشگری یکی از جنبه های فعالیت های اقامتگاه بوم گردی کلبه آقامیر پاسارگاد که از بدو شکل گیری تا کنون مطالعات گسترده ای در زمینه ی بوم گردی ( اکوتوریسم) و گردشگری نجومی (آستروتوریسم ) به انجام رسانیده است . برند پاسارگاد قلب تپنده گردشگری بومی و نجومی ایران و جهان حاصل تلاشهای مستمر این مجموعه می باشد.

بوم گردی یا اکوتوریسم که یکی از انواع گردشگری محسوب می‌شود به راحتی با هیجان‌ منحصربه‌فردش می‌تواند حرف‌های زیادی برای گفتن داشته باشد.بوم گردی امروزه در ایران توسط شبکه اقامتی خوشه سار از قشم و روستای شیب دراز آغاز با کلبه آقامیرپاسارگاد و خانه نقلی کاشان ،آتشونی روستای گرمه ،بارنداز طباطبایی روستای فرحزاد کامل و تا تنکابن و چلاسر ادامه می یابد.

گردشگری نجومی (آستروتوریسم)را نیز می‌توان یکی از زیر شاخه‌های بوم گردی (اکو توریسم) به شمار آورد، چرا که رصد آسمان شب در طبیعت بکر و دست نخورده انجام می گیرد که این طبیعت با خرده فرهنگ ها و آداب و رسوم محلی ترکیب می شود . هدف گردشگران نجومی در درجه اول، مشاهده زیبایی‌های طبیعت (آسمان) و سپس آشنایی با فرهنگ و آداب و رسوم فراموش شده است. .همین امر و براساس علاقه‌مندی که انسان به یافتن و سیر کردن در اسرار رمزآلود و پیچیده دارد باعث شده است که گردشگری نجومی یا تماشای طبیعت آسمان در چند سال اخیر مورد توجه منجمان حرفه‌ای و بوم گردها قرار بگیرد و حتی منبعی برای درآمدزایی برخی کشورها شده است .

علاقمندان به طبیعت آسمان شب بسیارند تا جائیکه که هزاران تور و گشت رصدی به بهانه های مختلف در گرداگرد جهان اتفاق می افتد هستند کسانی که اقیانوسها را در می نوردند تا بتوانند پدیده نجومی خاصی را رصد نموده و آن را به نام خود ثبت کنند.
امروزه عکاسی ،ثبت و رصد آسمان شب در اماکن تاریخی به خصوص در هند ، چین ،نروژ و… طرفداران بیشماری را جذب نموده است . سفر به اعماق تاریخ و همزمان سفر به کیهان و کیهان شناسی گشت های رصدی و تورهای نجومی را متحول نموده و نام جدیدی بنام گردشگری نجومی (آستروتوریسم) به خود گرفته است.

رصد آسمان شب و چشم‌اندازهای اسرارآمیز آن در کنارکوه، جنگل، دریا و کویر بخشی از طبیعت اطراف ما محسوب می‌شوند و فردی که به طبیعت علاقه داشته باشد به‌طور حتم به تمام ابعاد آن از زمین تا آسمان علاقه‌مند است.

سفر به اعماق تاریخ ،احساس غرور ولذت بردن از طبیعت آسمان شب کمترین چیزیست که فرد در گردشگری نجومی نصیبش می گردد.تجارب کسب شده توسط اقامتگاه بوم گردی کلبه آقامیر پاسارگاد به عنوان طراح و بنیانگذار آستروتوریسم از گردشگران داخلی و خارجی علاقمند به چنین سفرهایی در میراث جهانی تخت جمشید ، پاسارگاد و حافظیه گواهیست بر این ادعا.

گردشگری نجومی ظرفیتی نهفته در اماکن تاریخیست ، که می‌توان با راه‌اندازی تورهای گردشگری و استفاده از این توانمندی و خلاقیت، گروه‌های طبیعت‌گرد و منجم را جذب کرد و طبیعت آسمان را به ظرفیت‌های گردشگری اضافه نمود کاری که اکنون هند مشغول آن است چرا که شب‌هایی که در تاج محل ماه کامل است. بازتاب نور مهتاب روی مرمرهای کاخ تلألو پیدا کرده و فضای خاصی را ایجاد می‌کند و همین موضوع کوچک، بهانه‌ای است برای برگزاری تورهای ویژه در هندوستان .

تماشای آسمان از بزرگ‌ترین دیوار جهان به جاذبه‌ای تازه در گردشگری تبدیل شده است و این فرصت را فراهم می‌کند تا با قدم زدن روی دیوار چین، آسمان شب را در محیطی آرام و دور از آلودگی‌های شهری ببینند و همچنین برخی گروه‌ها با قرار دادن تلسکوپ، کمپ‌های شبانه‌ای را روی این دیوارها برپا می‌کنند.
بسیاری از این کشورها برای رونق این بخش از گردشگری به ساخت رصدخانه‌هایی اقدام که تعدادی تلسکوپ را با پایه‌های مشخص در زمین‌هایی نصب کرده‌اند و آنها را در اختیار گردشگرانی که به بهانه‌ دیدن طبیعت و آسمان به این کشورها سفر می‌کنند، قرار می‌دهند و از این لحاظ این تورهای گردشگری را حمایت می‌کنند تا آژانس‌های مسافرتی با اعتماد به نفس کامل تورهای ویژه گردشگری نجومی را راه‌اندازی کنند و برنامه‌ رصد آسمان را در شب برای گردشگران و علاقه‌مندان به نجوم در برنامه‌های خود جای‌دهند.

موضوعات کوچک و امکانات محدود با کمی خلاقیت و تدبیر می‌تواند درآمد مناسبی را از محل گردشگری که دومین صنعت درآمدزا پس از نفت است نصیب کشورما کند.

فارس گرچه اینک استانیست در میان دیگر استانهای کشور با حدود و مرزهای جغرافیایی مشخص ،اما همچنین نامی است که سرزمین باستانی ایران برای سالیان دراز نام خود را در اذهان جهانیان از آن وام می گرفت .بدین ترتیب بیجا نخواهد بود اگر گفته شود که استان فارس چکیده تمدن کهن و پر بار این مرز و بوم و مایه افتخار هر ایرانیست.امروزه به بهانه های مختلف با تلاش اقامتگاه بومگردی کلبه آقامیر پاسارگاد تور های مهتاب در تخت جمشید و پاسارگاد ،ثبت ،رصد و عکاسی از پدیده های نجومی ،برگزاری بارش شهابی برساووشی ،مقارنه و انواع گذر ها و همچنین خورشید گرفتگی و ماه گرفتگی با موضوع گردشگری نجومی در فارس برگزار می گردد .

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *