هنر آشپزی ايرانيان در هنگامه  فرهنگی  همبودهای مردمی (جوامع بشری) نقش به سزايي داشته است. نگاهي به این هنگامه  نشان مي‌دهد كه آشپزی ایرانی روي منش  خوراکي بخش بزرگی از مردم جهان  کارایی  داشته است. آشپزی ايراني در كنار آشپزی رومي و چيني يكي از سه اندیشگاه (مکتب) مادر آشپزي جهان بشمار می آید. درفرهنگ ایرانی ، نخستین دست افزاری كه به فرنام  جهاز اروس(عروس)  وارد خانه داماد مي شود. آينه و آخرين چيز دستافزار  آشپزخانه يا به زبانزد ، ديگ و ديگور می باشد و اين نشان دهنده ارزش آشپزي در فرهنگ ايراني است. امروزه خوراک جزء کرامند  از کشش گردشگری و یکی از گونه های گردشگریست .

اين گونه  گردشگري به پنداره  خوراک خوردن در رستوران هاي پنج ستاره و گران بها نيست. بدست آوردن  کرآمندی  خوراكي در رستوران هاي كوچك بومی ،خانه ها  ، اکو لوژها و دوره گردهاي دستفروش بخشي از اين کارآزمائی  است كه گردشگران را با آشپزي يك سامان  آشنا مي كند.خوراک های بومی و آیینی  برپایه  فراورده های  نیادی (طبیعی) نقش بسزایی در گیرش  گردشگر دارند.

برای دستیابی به جزئیات بیشتر کلیک نمائید.

کم حجم

تور چر چری

راههای  گردشگری و سفر

بها و هزینه ها

خوراک هخامنشی

کاوش های باستان شناسی  سالهای ۱۳۸۵ توسط گروه لهستانی در تنگه بلاغی نزدیکی آرامگاه کورش بزرگ و سد سیوند راز سر به مهر مکتب آشپزی هخامنشی را فاش نمود. بررسی گور دخمه ها و استفاده از دیگ و دیگور  دیرینگی استفاده از برنج ، ماهی ، اردک و بنه یا پسته کوهی را نزد پیشینیان اثبات نمود . برنج قصردشت که امروزه در این سرزمین کشت می گردد ریشه در پیشینه کهن دارد .کلبه آقامیر با مطالعه و پژوهش بر روی خوراک های بومی  پی به قدمت  تعدادی از خوراک ها برده ،و احیاء این خوراک ها و استفاده در سفره مهمانان گردشگری خوراک های هخامنشی را بوجود آورده است.با کمی تامل در خوراک های بومی منطقه خوراک هایی با بن مایه های هخامنشی  همچون آب بنه (اشکنه بنه)، آش بنه ، آش الوک ،دمپخت سیرموکی ،ماهی پلو ،لایی ، بز قورمه ، یخنی و….. هنوز در بین مردم منطقه کمین و پاسارگاد رواج دارد.

در کاوشهای تخت جمشید تعدادی گل نوشته و اسناد بایگانی موجود می باشد که به منطقه کمینوش و تهیه شراب اشاره گردیده است . در کاوشهای باستان شناسی تنگ بلاغی که در سال ۱۳۸۵ انجام گرفت کارگاهی که به اشتباه چَرخُشت نام گرفته محلی برای تهیه شراب نامیده می شد. مستند بر فرهنگ بومی منطقه کمین و سعادتشهر کنونی که مهد انگور و شیره انگور می باشد هنوز پس از ۳۰۰۰ سال هنر بومی شیره پزی بصورت سنتی رواج دارد.کارگاه تولید شیره را کُرُشک می نامند  و خوراک هایی همچون ارده شیره،لُکو ،حلوای سین ،انگشت پیچ ،شیره پلو ،سکنچبین،برف شیره ، مَرِه( مویز)،انواع کشمش ، نان براتی ، و … شیرینی ها و دسرهای است که با انگور و فراورده های آن درست می گردد.طمع و لطافت انگور بساتین کمین بی بدیل می باشد.

خوراک بومی و محلی

پیشینه آشپزی بومی و محلی پیوند ناگسستنی با پوشش گیاهی دارد .کلبه حقوق بشر آقامیر با تهیه خوراک های بومی و محلی در گستره جهانی شناخته و با استفاه از ادویه های محلی و کوهی در تهیه خوراک ها “خانه ارگانیک ایران “نام گرفته است .کسب تجربیات چندین ساله فعالیت و شناخت روحیات ملل مختلف و ذائقه های میهمانان داخلی و خارجی موجب گردیده برند گردشگری خوراک در این مکان پر رنگ گردد. تولید محصولات باغی ، کشاورزی و دامی بصورت ارگانیک در کلبه آقامیر خوراک های بومی ، محلی و تاریخی را موجب گردیده است.

خوراک های همچون کلم پلو،شکر پلو و ته چین تعدادی از خوراک هایست که برای بیشتر مهمانان داخلی و خارجی شناخته شده می باشد. ولیکن کلبه آقامیر با پرداختن به سایر خوراک های بومی همچون فنبر پلو ،کل جوش،لای با گوشت مرغ ، سبزی پلو ،خورش قیمه و …. در کنار انواع سالاد و دسرهای بومی محل مناسبی برای دسترسی و تجربه این خوراک ها می باشد.

خوراک عشایری

منطقه کمین و شهرستان پاسارگاد در طول تاریخ زادگاه ایل باصری (پاسری) یکی از طوایف هخامنشی و کرد شولی می باشد . این ایل که مسیر کوچ آن از بنارو اطراف “لار “آغاز و تا نزدیکی های “تنگ بلاغی” و سیر بانو ادامه می یابد .از پوشش گیاهی و جانوری متنوعی برخوردار است .جنگلهای بنه و بادام زیستگاه خرس قهوه ای و پلنگ ایرانی را بوجود آورده که کبک و دراج در کنار کل و بز ، میش و قوچ زندگی می کنند.

پوشش گیاهی متنوع منطقه دشت های وسیع کنگر و جاشیر ، درمنه و بارشینگ ، ارژن و کیکم مراتع مناسبی برای چرای دام عشایر بوجود آورده است.

استفاده از گیاهان کوهی در خوراک های عشایری طعم خاصی به انواع خوراک های زنان عشایری داده است.بز قومه، قورمه گوشت، کباب بره بویژه کباب جگر در چادر پی ، کباب در تابه ، دمپخت پیازوکی،ماست و کنگر،نان تیری ،پنیر و فراورده های لبنی تازه با دم نوش های گیاهی سفره عشایر را لذیذ و خاطره انگیز می کند.

خوراک ایرانی

تجربه نشان داده در بیشتر رستورانهای ایران انواع کباب و خورش سرو می گردد که استفاده از گوشت گاو و برنج های وارداتی و سرو بی رویه کباب دلخوری توریست را در رستورانها بدنبال داشته است.

تجربه کلبه اقامیر از سال ۸۵ در زمینه پخت انواع خوراک در کنار آموزش های علمی و تحقیقات میدانی منطقه در زمینه خوراک های بومی باعث گردید برند گردشگری خوراک با کلبه آقامیر پیوند داشته باشد. مستند بر نظریات گردشگران در سایت های جهانی و داخلی همچنین لینک ها و دفاتر تجربه خوردن خوراک در کلبه آقامیر را خاطره انگیز ترین قسمت سفر خود می دانند.

کباب ساتوری کلبه آقامیر ،کباب بره ، کنجه (چنچه) ،انواع جوجه کباب ، زرشک پلو با مرغ محلی ،قلیه ماهی ،خورش سبزی ، بادمجان و قیمه با انواع چلو در کنار پخت انواع پلو (شوید پلو با گوشت گوسفند و مرغ ،کلم پلو ، قنبر پلو و …..) تنوع خوراک های ایرانی کلبه آقامیر می باشد.

Itinerary

نام تور : تور چَر چری

نوع تور :گردشگری خوراک

درجه سختی :سادهگردشگری خوراک

مدت زمان تور :۸ ساعت

ساعت ورود :۸ بامداد

ساعت خروج : ۱۸ پسین

محل تور: کلبه آقامیر

خدمات تور: ناشتایی –ناهار –میان روزی

شرح تور :پس از استقرار در کلبه آقامیر به اتفاق مربی آشپزی مقدمات تهیه ناشتایی فراهم می گردد. سپس پس از تهیه نان براتی و دمنوش کلبه آقامیر ناشتایی سرو می گرد د. سپس اعضای تور اقدام به تهیه انواع خوراک برای ناهار نموده و معمولا سه یا ۴ نوع خوراک تاریخی ،عشایری، بومی و محلی فراهم می گردد . با حضور مهمانان دیگر خوراک های تهیه شده سرو می گردد .

بعد از ناهار انواع مربا و شیرینی و ترشیجات تهیه شده سپس فراورده های لبنی تهیه می شود و در پایان با پخت نان محلی و تعدادی آش تور به پایان می رسد.

جاذبه تور : آشنایی با مواد و محصولات ارگانیک و محلی –پخت انواع آش و خوراک های مختلف

راهنما :سر آشپز

راننده:وسیله شخصی

تجهیزات :دوربین حرفه ای و ابزار لازم ،لباس و کفش مناسب آشپزی ، ،وسایل شخصی سبک