نخستین شهر بوم گردی نجومی ایران در خطر آلودگی نوری

 این مقاله در تاریخ 21/10/1389 منتشر گردید

پاسارگاد و خطر آلودگی نوری

آسمان شب پاسارگاد طبیعتی فراموش شده

kol (17) (1)

شهرستان پاسارگاد یکی از شهرستان‌های استان فارس ایران است. سعادت‌شهر(سعا دت آباد) مرکز این شهرستان، می باشد. این شهرستان متشکل از دو بخش مرکزی و هخامنش(پاسارگاد) می باشد.جمعیت این شهرستان طبق سرشماری جدید  ، برابر با ۳2٫000 نفر می باشد ،که از این جمعیت نیمی شهرنشین و نیمی در روستاها ساکن می باشند میانگین سواد در حوزه شهری دیپلم بوده و عمدتا ًبه شغل کشاورزی ،باغ داری ،دامداری و تعدادی ماشین دار می باشند.

به دلایل مختلف این شهرستان مهاجر پذیر بوده و عمدتاً جمعیت اصیل و تحصیل کرده آن ترک دیار کرده مهاجرت نموده است .پس از تاسیس شهرستان پاسارگاد در سال 84 و ایجاد زیر ساختهای شهری  و ارزان بودن خانه و اجاره خانه مهاجرت به این شهر فزونی گرفته است . قشر اصیل و با پیشینه تاریخی عمدتاً در بلوار امام و محله قلعه قدیم و محله علی آباد و بوکان استقرار دارند که عمدتاً به شغل کشاورزی و باغداری مشغول می باشند.  و وابستگی شدیدی  به زمین و آب دارند .و به کشاورزی  سنتی و کمی نیمه صنعتی می پردازند.

میانگین سنی ساکنین محلی این شهرستان 45 سال می باشد و اکثر جوانان آن به دلایل مختلف در شهر های شیراز و اصفهان زندگی می نمایند.

شهرستان  در میان دو رشته کوه از کوههای زاگرس واقع شده است که  بین مدارهای ۳۰ تا ۲۰ و ۳۰ عرض شمالی و ۴۵/۵۲ تا ۳۰/۵۳ طول شرقی از نصف النهار مبدا قرار دارد.آب و هوای مدیترانه ای و معتدل زمینهای کشاورزی حاصل خیزی را ارمغان داشته تا جائیکه با توجه به شرایط خشکسالی یک دهه اخیر هنوز رمقی در قنات ها و چاهای آب این منطقه وجود دارد و کشت محصولاتی چون برنج ،خیار سبز و گوجه فرنگی در این منطقه که به آب فراوانی نیاز دارد رواج دارد.

پیشینه تاریخی پاسارگاد و سوابق  فعالیت های نجومی آن دردو دهه گذشته آوازه نجومی آن را دو چندان نموده است تا جائیکه پاسارگاد را  نخستین شهر اکو توریستی نجومی ایران و جهان می نامند.

حال با توسعه اماکن شهری دراین شهرستان وبه ویژه تاسیس سه شهرک جدید یکی  معروف به زمین های چهل هکتاری در سعادتشهر و دیگری شهرک صنعتی در 20 کیلومتری مجموعه تاریخی پاسارگادو سوم شهرک جدید  مهر رضا . بی توجهی مدیران و مسولان شهری به مهمترین جاذبه گردشگری این شهر خطر از دست دادن آسمان تاریک و بی بدیل این شهر را در آینده ای نه چندان دور رقم زده است.

با گذشت هر روز ،   تلاش برای پیشرفت  و ایجاد شهرک های جدید  با استفاده از چراغ های بیشتر و بیشتر ، در واقع  مرگ تدریجی محیط زیست طبیعی  آسمان شب پاسارگاد رقم زده می شود.

بسیاری از چراغهایی که در بلوار ها و خارج از خانه ها  نصب شده نور خود را به فضا منتشر می نماید. هر نوری که به آسمان برود ، اتلاف انرژی با ارزش است ، در نتیجه با اضافه کردن هر  چراغ  به افزایش آلودگی نوری  آسمان کمک می نمائیم .  فراوانی رو به رشد این نوع از آلودگی باعث گردیده آسمان شب  پاسارگاد  بسیار درخشان  و شبیه روز به نظر برسد.

با استناد به آمار های جمعیتی  ذکر شده و سوابق کشاورزی چند دهه اخیر بویژه تولید گندم و همچنین وابستگی شغلی اکثریت جامعه محلی  و نیز جاذبه های طبیعی و تاریخی این شهرستان تاسیس شهرک های جدید چه ضرورتی می تواند داشته باشد .لازم به ذکر است که شهرک ایجاد شده در زمین های معروف چهل هکتاری در بهترین و حاصلخیز ترین  زمین کشاورزی موجود در شهرستان تاسیس می گردد. شهرک جدید  مهر رضا به فاصله دو کیلومتری رصد گاه این شهر در حال تاسیس می باشد . و آنکه شهرک صنعتی در حوزه 2 مجموعه تاریخی پاسارگاد در حال تاسیس بوده و مقدمات آن انجام گرفته است .

مهاجرین افغانی موجود در شهرستان که عمدتاً نیروی کار این شهرستان را تامین می نماید نیازی به تاسیس شهرک جدید ندارد و لازم به ذکر است ایشان در خانه های قدیمی ساکن می باشند و همچنین اگر قرار است خانه ای برای نسل جوان مهاجر کرده آن ساخته شود که تکلیف روشن است . نسل میان سال و پا به سن گذاشته این شهرستان نیز به برکت ارث پدران خویش دارای باغ ، زمین و خانه می باشند . اگر چرخی در منطقه شهرنشین سعادتشهر بزنید متوجه می شوید عمده خانه های قدیمی آن تخریب گردیده و آپارتمان های دو یا چند طبقه جای آن را گرفته است . که بیشتر آنها خالی از سکنه می باشد و گواه ادعا ارزان بودن اجاره و قیمت خانه در این شهرستان می باشد و همچنین عمده روستاهای این شهرستان خالی از سکنه بوده تا جائیکه در روستای مادر سلیمان که مرکز بخش پاسارگاد می باشد خانه های خالی از سکنه در حال ویران شدن می باشد.پس ضرورت این همه هزینه و خسران چیست؟

astro-tourism (6)

تاسیس شهرک های جدید هیچ گونه ضرورت و توجیه اقتصادی ندارد جز مال اندوزی عده ای دست اندر کار این پروژه ها و ارائه آمار خلاف  !!

طبق شواهد موجود و آمار های جهانی تنها صنعتی که می تواند درآمد و اقتصاد این شهرستان را متحول کند صنعت توریسم می باشد که هم جامعه محلی و روستایی از خان خدادادی بهره عادلانه برده و هم جامعه شهری این شهرستان ،لازم به ذکر است آوازه تاریخی و جهانی این شهرستان نیاز به معرفی وتبلیغ نیز ندارد . یعنی اینکه سرمایه گذاری های کلان اقتصادی در زمینه گردشگری نیز ضرورتی ندارد با برنامه ریزی و اجرای طرح های گردشگری زود بازده می توان به نتایج شگرفی در این زمینه رسید.

نیمی از جمعیت این شهرستان روستایی بوده و وابستگی شدید به زمین کشاورزی و منابع طبیعی دارند اثرات زیست محیطی تاسیس شهرک و صنعتی شدن بر کسی پوشیده نیست .از مهاجرت انواع پرنده ها و حشرات گرفته تا آلودگی نوری قواعدی است که  هزینه های جبران ناپذیری را در آینده نه چندان دور بر پیکر ما و طبیعتمان وارد می کنند .

عدم مدیریت تخصصی در شهرستان و روی کار آمدن مدیرانی نالایق و فعالیت عده ای چاپلوس ،سالوس  موجب شده عرصه بر  افراد آگاه ،تحصیل کرده و قدیمی با پیشینه تاریخی تنگ شده از شهر ستان مهاجرت کنند.در ساختار اداری و مدیریتی شهرستان پاسارگاد کمتر نیروی بومی و اصیل پست مهم ادارای را برعهده دارد . بنابراین بیان جاذبه های گردشگری این شهرستان برای مدیران  نالایق و ناآگاه غیر بومی این شهرستان گره ای از مشکلات موجود در منطقه باز نمی کند.

طبیعت بی بدیل و پیشینه تاریخی این شهرستان هدیه های خداوند سترگ است که حفظ و حراست از آن جزء وظایف شرعی ،فرهنگی ،ملی و ….. هر پاسارگادی اصیل می باشد . بنا بر ضرب المثلی معروف عهده اهالی این شهرستان غریب رفتنیست بنابراین مهاجرت هایی که در این چند سال اخیر به این شهرستان شده زود گذر و موقتیست پس در حفظ و حراست از منابع طبیعی و تاریخی  تلاش نموده و نگذاریم بی تدبیری عده ای ثروت های  خداوند سترگ مان را پایمال نماید.

 astro-tourism (6)

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *