کوروش هخامنشی نخستین پیام‌آور و صادر کننده منشور حقوق بشر جهان، شخصی که ملت‌های مغلوب به او لقب ناجی و فرستاده خداوند داده بودند؛ کسی که پس از وارد شدن به شهرهای ملل مغلوب برایآبادانی و سربلندی آن‌ها کوشش می‌کرد. شخصی که در تورات به نام «فرزند خدا» نامش ذکر شده است. ایران را  مهد حقوق بشر و احترام به باور ملت‌های دیگر معرفی نموده است. میراث جهانی پاسارگاد وتخت جمشید  به عنوان  مقصد  گردشگری، بی‌شک ظرفیت جذب گردشگران بسیاری را دارد که در عرصه تعامل جامعه میزبان و میهمان علاوه بر منابع اقتصادی چشمگیر، قابلیت توسعه فرهنگی و نیز ارایهسیمای مثبتی از فرهنگ و تمدن ایرانی  را می‌تواند داشته باشد.

کلبه آقامیر با احیا ازشهای بومی و سنتی در کنار حفظ تنوع زیستی به توسعه پایدار در این کهن دیار می پردازد.

جاذبه های تور

با واکاوی تاریخ این دیار تمدن ساز و بررسی مطالعات باستان شناسی تپه های قصردشت و رحمت آباد ، تنگ بلاغی و تنگ کمین و مشاهدات اقلیمی به پیشینه کهن این دیار بر می خوریم . هفت هزار سال فرهنگ و تمدن در کنار تاریخ اسطوره ای و پیشدادی زیر خروارها خاک آرمیده .
تنگ “پیر چوپان” که به غلط این روزها تنگ الله اکبر نامیده می شود در کنار تنگه” شاه مردان” و غارهای پیش از تاریخ آن در کنار غارهای بلاغی و کمین نشان از دیرینگی انسان دارد. دوره تاریخی ایلامی و پیش از آن در واژه کمین و کمین نوش در کنار باور های میترایی که امروزه رنگی دگر به خود گرفته در تقدس سلطان کرم ،علمداری و تنگ شاه مردان بوضوح دیده می شود مراسم و آئین دیگ جوشان که به فراموشی سپرده شده زیر درختان چنار تنومند منطقه گواهان بی چون چرای دوره های تاریخی منطقه و نشان از رد و پای فرهنگ دیر پای آن دارد.محلات پا چنار،انگبین ،شیخ اولیاء، کوه سبز ، بوکان ، نایگرد و چاه سرخی قلعه باغهای دوره با شکوه هخامنشیست.
کهن فرهنگی که” هرودت” با دروغ پردازی های خود آن را در واژه “پاسارگاد” خلاصه و پساکادریش ایلامی با قدمتی چند هزار ساله فرهنگی را پس تاریخ 2500 ساله و واژه پاسارگاد پنهان نمود.
امروزه کمتر کسی بیاد دارد کورش بزرگ و مرد تمدن ساز پارسی مستند بر میراث نیاکان خویش و متکی بر فرهنگ اقوام مختلف “نخستین امپراتوری “تاریخ جهان را بنیان و در ملک آباء و اجدادی و در خانه پدری خویش آرمیده و باغ ایرانی را به عنوان میراث دار نیاکان خود در کاخ شاهیش بیادگار گذاشت.

برنامه سفر
  • بازدید از کاروانسرای قوام در روستای قوام آباد . (مدت زمان نیم ساعت )
  • مسیر خیابان قصردشت :بازدید از حمام قدیمی علی آباد. ( مدت زمان نیم ساعت)
  • بازدید از مجموعه میراث جهانی پاسارگاد. (مدت زمان 1.30 ساعت )
بهترین زمان

در کلیه فصول سال امکان پذیر است.

مدت زمان

یک روزه

اقامت و نهار

کلبه آقامیر پاسارگاد –تجربه خوردن خوراک های تاریخی ، محلی و ارگانیک

راهنما و ماشین

راهنمای محلی همراه با ماشین

هزینه تور

برای دیدن قیمت ها اینجا را کلیک کنید

astroturism (41)