تماشاي جادوي ستاره‌ها را در پاسارگاد تجربه كنيد

تماشاي جادوي ستاره‌ها را در پاسارگاد تجربه كنيد

آرامگاه كوروش ـ پاسارگاد

آسمان شب پاسارگاد براي مهمانان نوروزي آماده مي‌شود.

امير ميري ‌ـ مدير كلبه‌ي «آقامير» در پاسارگاد (نخستين شهر گردشگري نجومي ايران و عضو خوشه‌سار بوم‌گردي ـ در گفت‌وگو با خبرنگار سرويس گردشگري خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، اظهار كرد: همزمان با آغاز سال نو و ورود مهمانان به استان فارس، اين مجموعه با هماهنگی و پشتیبانی اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری استان فارس، مهمانان نوروزی را به تماشای جادوی ستاره‌ها مي‌برد و زمینه را برای رصد آسمان شب و صورت‌های فلکی در این میراث جهانی فراهم می‌كند.

وي يادآور شد: اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری استان فارس چند سالی است با صدور مجوز براي اين اقامتگاه محلي، زمینه را برای توسعه و ترویج گردشگری نجومی یا آستروتوریسم فراهم كرده است.

به گفته‌ي او، تورهای رصدی با مدیریت این مجموعه به مناسبت‌های مختلف در تخت جمشید و پاسارگاد براي معرفی استان فارس به‌عنوان پایتخت آستروتوریسم ایران برگزار شده‌اند که می‌توان به رصد ماه‌گرفتگی در تخت جمشید و پاسارگاد اشاره كرد.

ميري گفت: اداره کل میراث فرهنگی و گردشگري استان فارس با همکاری این مجموعه، در نوروز غرفه‌هایی را با هدف معرفی و توسعه‌ي بوم‌گردی و آستروتوریسم در میراث جهانی پاسارگاد برپا كرده است که همزمان با بازدید مهمانان نوروزی زمینه برای معرفی جاذبه‌های بومی و سنتی و احیاي ارزش‌های انسانی مانند قناعت، برکت، راستگویی و پاس‌داشت محیط زیست در قالب اکوموزه ايجاد می‌شود. برپایی سیاه‌چادر ویژه d عشایر ایل «باصری» و معرفی گردشگری عشایري از ديگر جاذبه‌های ايجاد شده است.astro-tourism (1)

او در ادامه اظهار كرد: اسکان محلی و بومی همراه با معرفی غذاهای سنتی و نوشیدنی‌های سنتی در قالب جشنواره‌ي غذاهای بومی با هدف معرفی و ترویج بوم‌گردی انجام می‌شود.

وي افزود: نمایش پوشش محلی و سنتی و همچنین پوشش عشایری در کنار برپایی غرفه‌ي صنایع دستی با همکاری صنعت‌گران استان فارس از ديگر جاذبه‌های اين تعطيلات است. همچنين مهمانان نوروزی همزمان با رصد آسمان شب از نمایشگاه عکس آستروتوریسم مي‌توانند بازدید كنند.

لینک خبر در ایسنا 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *